Region Wschodni jest jednym z dwóch regionów wchodzących w skład Południowej części Norwegii. Główne miasta znajdujące się w tym regionie to Oslo, Lillehammer i Hamar. Region ten charakteryzuje duża liczba Parków Narodowych. Ta część kraju jest najbardziej zaludnioną, mieszka tam ponad połowa ludności Norwegii. W Hamar można podziwiać halę olimpijską w kształcie łodzi wikingów, galerię Edwarda Mucha. Lillehammer znane jest jako miasto idealne dla narciarzy. Oslo natomiast, jako stolica kraju, jest głównym ośrodkiem turystycznym tego regionu.
Na wypoczynek najlepszy jest letni sezon – okres od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe w całym roku.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej zaplanować na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień. Zimą, bowiem, wiele szlaków turystycznych i lokalnych dróg bywa nieprzejezdnych z powodu dużych opadów śniegu.
W Norwegii można zaobserwować zjawisko nocy polarnej. Występują tu także zorze polarne.
Terytorium Norwegii znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego oceanicznego. Pomimo iż leży w tej samej szerokości geograficznej, co np. Alaska i Grenlandia, to klimat w Norwegii jest o wiele łagodniejszy, gdyż kształtowany jest dodatkowo przez ciepły Prąd Zatokowy (Golfsztrom). Klimat Norwegii jest łagodniejszy, niż by się można było spodziewać, także ze względu na ukształtowanie powierzchni – góry zatrzymują ciepłe masy powietrza nad terytorium kraju.
W Norwegii występują cztery pory roku, ale widoczne są znaczne różnice pomiędzy południem i północą kraju. Zimy na północy są ostrzejsze i dłuższe, a lato krótkie i raczej chłodne. Na południu lato przypomina bardziej naszą wiosnę – rześkie powietrze i słoneczna pogoda.
Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w Norwegii. Średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi od 10 °C do 19 °C. Okres od maja do sierpnia charakteryzuje się największym nasłonecznieniem w ciągu dnia – powyżej 6 godzin. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnia temperaturą -1 °C do -6 °C. Zima w Norwegii jest śnieżna, a ujemne temperatury zdarzają się od listopada do marca/kwietnia. W Norwegii, pomiędzy północną i południową jej częścią występują różnice temperatur, które mogą sięgać nawet 10 °C.
Ilość opadów w Norwegii przez niemal cały rok utrzymuje się na podobnym poziomie – od 10 do 15 dni z deszczem (opadami) w skali miesiąca. Najwięcej opadów przypada na jesień, a najmniej na wiosnę. Przy czym należy pamiętać, że roczne sumy opadów na tych obszarach różnią się w zależności od regionu – wynoszą od 2 000-3 000 mm na południowym-zachodzie (czasami nawet 4 000-5 000 mm) do 400-500 mm przy granicy ze Szwecją i na Wyżynie Lapońskiej.