Miasto położone w południowej Norwegii nad Morzem Północnym. Liczy sobie zaledwie 120 tysięcy mieszkańców, jednak jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i transportowym w skali kraju. Stavanger znane jest z okazałego portu oraz bardzo rozwiniętego rybołówstwa i przetwórstwa. Jedną z atrakcji miasta jest... Muzeum Konserw. W starej części Stavanger można zobaczyć przepięknie zachowane tradycyjne drewniane domostwa. Będąc w mieście warto się także wybrać na przejażdżkę po okolicy – w odległości 30 km (licząc w linii prostej) znajduje się malowniczy Lysefjord. Na przeciwległych jego zboczach znajdują się jedne z największych atrakcji Norwegii. Od północy można podziwiać wysoki na ponad 600 m klif Preikestolen, natomiast od południa górę Kjerag. Najwięcej zainteresowania przyciąga nie tyle sam szczyt, co głęboka szczelina z zaklinowanym w niej pokaźnym kamieniem, na którym najodważniejsi turyści mogą sobie zrobić zdjęcie.
Na wypoczynek najlepszy jest letni sezon – okres od czerwca do sierpnia, kiedy temperatury są najwyższe w całym roku.
Wycieczki objazdowe i zwiedzanie najlepiej zaplanować na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień. Zimą, bowiem, wiele szlaków turystycznych i lokalnych dróg bywa nieprzejezdnych z powodu dużych opadów śniegu.
W Norwegii można zaobserwować zjawisko nocy polarnej. Występują tu także zorze polarne.
Terytorium Norwegii znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego oceanicznego. Pomimo iż leży w tej samej szerokości geograficznej, co np. Alaska i Grenlandia, to klimat w Norwegii jest o wiele łagodniejszy, gdyż kształtowany jest dodatkowo przez ciepły Prąd Zatokowy (Golfsztrom). Klimat Norwegii jest łagodniejszy, niż by się można było spodziewać, także ze względu na ukształtowanie powierzchni – góry zatrzymują ciepłe masy powietrza nad terytorium kraju.
W Norwegii występują cztery pory roku, ale widoczne są znaczne różnice pomiędzy południem i północą kraju. Zimy na północy są ostrzejsze i dłuższe, a lato krótkie i raczej chłodne. Na południu lato przypomina bardziej naszą wiosnę – rześkie powietrze i słoneczna pogoda.
Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w Norwegii. Średnia temperatura powietrza w tym okresie wynosi od 10 °C do 19 °C. Okres od maja do sierpnia charakteryzuje się największym nasłonecznieniem w ciągu dnia – powyżej 6 godzin. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnia temperaturą -1 °C do -6 °C. Zima w Norwegii jest śnieżna, a ujemne temperatury zdarzają się od listopada do marca/kwietnia. W Norwegii, pomiędzy północną i południową jej częścią występują różnice temperatur, które mogą sięgać nawet 10 °C.
Ilość opadów w Norwegii przez niemal cały rok utrzymuje się na podobnym poziomie – od 10 do 15 dni z deszczem (opadami) w skali miesiąca. Najwięcej opadów przypada na jesień, a najmniej na wiosnę. Przy czym należy pamiętać, że roczne sumy opadów na tych obszarach różnią się w zależności od regionu – wynoszą od 2 000-3 000 mm na południowym-zachodzie (czasami nawet 4 000-5 000 mm) do 400-500 mm przy granicy ze Szwecją i na Wyżynie Lapońskiej.